Shqipëria në vendin e 88 për lëvizjen e lirë, Britania e para

Shko poshtë

default Shqipëria në vendin e 88 për lëvizjen e lirë, Britania e para

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Oct 03, 2013 7:51 pm

[*]Shqipëria renditet në vendin e 88 për lehtësi lëvizjeje, ndërsa pasaporta britanike listohet e para në botë, duke gëzuar kështu liri totale në lëvizjen pa viza në gjithë botën.

Kjo del në Indeksin e kufizimit të vizave për vitin 2013 nga Henley&Partners, që merr në studim 219 shtete.

Finlandezët dhe suedezët lëvizin lirshëm në 173 vende, ndërsa 9 nga 10 vendet anëtare të BE-së: Danimarka, Gjermania, Luksemburgu, Belgjika, Italia dhe Holanda udhëtojnë lirshëm në 170 vende të botës.

Më pak avantazhe në regjimin e lëvizjes kanë Pakistani dhe Somalia, të cilat kanë lidhje me vendet të botës së tretë dhe kanë akses lëvizjeje pa viza vetëm me 32 shtete.

Në listën e vendeve ish-komuniste, Shqipëria është e listuar në vendin e 88 në botë për akses lëvizje, ndërsa Bosnja në vendin e 91, Moldavia në vendin e 59, Rusia ka akses lëvizje pa viza me vetëm 95 shtete.
- See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/shqiperia-ne-vendin-e-88-per-levizjen-e-lire-britania-e-para-180282.html#sthash.ax71flWG.dpufavatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi