Ligji per Amnistine nuk prodhon asgje pozitive

Shko poshtë

default Ligji per Amnistine nuk prodhon asgje pozitive

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Fri Sep 20, 2013 9:33 pmLigji per Amnistine nuk prodhon asgje pozitive
Ligji kunderthenes i Amnistise, qe eshte kontestuar edhe nga Gjykata Kushtetuese, nuk shihet si mundesi per integrimin e serbeve te veriut.
Partite politike dhe organizatat joqeveritare konsiderojne se, me gjithe heqjen e disa neneve kontestuese, Ligji i amnistise nuk prodhon asgje pozitive per integrimin e strukturave paralele ne ato te Kosoves.
Deputetja e LDK-se, Vjosa Osmani konsideron se duhet respektuar afatet kohore qe i specifikon amnistia, e te cilat i ka konfirmuar edhe Kushtetuesja.
Me dekretimin e Ligjit te amnistise, sipas “Vetevendosjes”, presidentja dhe kryeministri kane treguar se nuk jane te interesuar te ndertojne nje shtet ku sundon rendi e ligji.
Fisnik Korenica, nga Grupi per Studime Juridike dhe Politike, konsideron se eshte i pakuptimte fakti se si jane amnistuar njerez te cilet edhe pas 23 qershorit kane shkelur ligjet e Kosoves.
Afatet kohore te percaktuara ne ligj, thote ministri i Drejtesise, Hajredin Kuci, do te respektohen. Me gjithe kundershtimet eventuale te Serbise, sipas Kucit, mendimi i Gjykates Kushtetuese do te jete perfundimtari.
/Burimi: Bota Sotavatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi