2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat

Shko poshtë

default 2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Sun Sep 15, 2013 9:15 pm


Jetëgjatësia me e madhe e femrave ne krahasim me meshkujt ka qene gjithmonë një çështje qe ka shtyre studiuesit prej shume kohesh te thellohen ne arsyet qe e kushtëzojnë këtë fakt.
Burimi:Shqip
Sipas një studimi të kryer mbi anëtarët e oborrit perandorak të Chosun, që sundoi Korenë në vitet 1392-1910, ishin hormonet mashkullore ato që shkurtonin jetëgjatësinë.
Një analizë e të dhënave të mbledhura tek anëtarët e kësaj perandorie tregonte se eunukët kanë jetuar 14-19 vjet më gjatë se burrat që nuk ishin tredhur, edhe pse kishin pasur të njëjtin stil jete.
Në ditët e sotme, origjina e jetëgjatësisë së ndryshme mes meshkujve dhe femrave qëndron në stilin e ndryshëm të jetës mes dy sekseve. Në të vërtetë, meshkujt në përgjithësi pinë më shumë duhan, ushqehen më keq, shkojnë më rrallë te mjeku dhe kryejnë punët më të rrezikshme.
Pra hormonet seksuale dhe stili i jetës, punët më të rënda bëjnë që seksi i fortë të jetë edhe më vulnerabil ndaj sëmundjeve.
 
avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi