Superkompjuterët e NSA i njohin sekretet e të gjithëve

Shko poshtë

default Superkompjuterët e NSA i njohin sekretet e të gjithëve

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Sun Sep 08, 2013 2:14 am

Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) e Shteteve të Bashkuara të Amerikës raportohet se rregullisht ka punuar që të kontrollojë teknologjinë që përdoret në tërë botën për të mbajtur informatat e sigurta në internet.
Kjo është raportuar nga “The New York Times”, gazeta britanike, “The Guardian” dhe faqja e internetit “ProPublica”.
Sipas të dhënave të publikuar, NSA ka investuar miliarda dollarë prej vitit 2000 për t’i siguruar qeverisë sekretet e gati të gjithë njerëzve.
Këto raportime tregojnë se si NSA ka ndërtuar superkompjuterë për të thyer kodet e kriptimit, ndërsa ka krijuar partneritet me kompani teknologjie për të ndërtuar “dyer nga prapa” në softuerët e tyre.
Një praktikë e tillë i ka dhënë qasje qeverisë në informatat dixhitale të përdoruesve para se ato të kodoheshin dhe të publikoheshin në internet.
Këto zbulime të reja vazhdojnë të bëhen duke u mbështetur në dokumentet e dhëna mediave nga ish-kontraktori i NSA, Edward Snowden, që është arratisur në Rusi.
6 shtator 2013 (gazeta-Shqip.com)
 avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi