Hëna e plotë ka një ndikim real në gjumin tonë

Shko poshtë

default Hëna e plotë ka një ndikim real në gjumin tonë

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Aug 01, 2013 7:16 am

Edhe kur nuk jemi në dijeni, se është Hënë e plotëNdoshta nuk arrini deri aty sa te bëheni njeri-ujk, por ka prova se hëna e plotë ka nje ndikim real mbi njerëzit edhe pse Ne njerëzit nuk jemi koshient per kete. Shkencëtarët shqyrtuan të dhënat në të cilat subjektet kanë fjetur në një dhomë të errët ku ata nuk mund të shihnin hënën. Gjatë hënës së plotë, 33 vullnetarë, të cilët nuk e dinin qëllimin e studimit, treguan se iu desh rreth pese minuta me shume për të rënë ne gjumë dhe fjeten per një total prej 20 minuta më pak se ata që gjeten gjatë fazës së hënës së re. Ata ishin rreth moshës 20-31 dhe 57-74, - vëren Los Angeles Times.
Subjektet kishin nivele të ulëta të hormonit melatonin gjatë hënave të plota, - vëren BBC; melatonina ndihmon në rregullimin e orës se trupit dhe prodhohet më tepër në errësirë ​​se në dritë. Hulumtuesit, megjithatë, thonë se shkëlqimi i hënës mund të mos ketë pasur të bëjë me gjumin subjekteve. "Cikli hënor duket se ndikon në gjumin e njeriut, madje edhe kur nuk e 'shikojne' hënën dhe nuk janë në dijeni të fazës aktuale së hënës", - thotë një studiues. Një ekspert shton: "Ka kaq shumë histori rreth Hënës së e plotë sa nuk do të ishte e habitshme nëse do të ketë një efekt Kjo është një nga këto gjërat e folklorit qe me siguri mban një të vërtetë në vetëvete."
(RevistaShtypi.al)avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi