Tërmetet janë një shenjë tjetër, e Ngrohjes Globale

Shko poshtë

default Tërmetet janë një shenjë tjetër, e Ngrohjes Globale

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Aug 01, 2013 7:14 amKur flasim për gazet që shkaktojnë efektin famëkeq, serë,metani e parakalon dioksidin e karbonit në listën e te keqinjve. Kjo erdhi në vėmendje javën e kaluar ku lirimi i gazit me mënyrën e permafrost mund t'i kushtojë ekonomisë globale 60 trilion USD. Tani vjen një studim që tregon se metani, siç e  përshkruan nga Christian Science Monitor eshte si një çark per ngrohjen; më i fuqishëm se dioksidi i karbonit, qarkullon në atmosferë në një mënyrë tjetër: permes tërmeteve. Kërkuesit gjermanë thonë se ata janë duke provuar nje "lidhje të drejtpërdrejtë mes tërmeteve dhe filtrimet e metanit", përmes analizimit te shtrese se sedimenteve të marra në vitin 2007 ngaDeti Arabik te Pakistanit.
Çfarë kane zbuluar sedimentet: prezencen e metanit ne 5,2 kembe nën fundin e detit, prani e cila i çoi studiuesit ta mendojne si nje tregues për këto katastrofa natyrore. Sipas LiveScience ata ishin në gjendje te spikatnin prezencen e metanit mes viteve 1916 dhe 1962, dhe, duke përdorur tregues të tjerë, ata arritën në perfunimin se termeti 8.1 balle i vitit 1945 i atribuohet lirimit te ketij gazi. Monitor-i shpjegon se kete jane disa indikatore te cilet jane ende ne studim. Por do te shohim, se si do te rezultojne deri ne fund fare.
(RevistaShypi.al)avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi