Si Të Dalloni Nëse Një Buzëkuq Është Cilësor Ose Jo?

Shko poshtë

default Si Të Dalloni Nëse Një Buzëkuq Është Cilësor Ose Jo?

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Wed Jul 24, 2013 6:36 pmBuzëkuqët që kushtojnë lirë shiten kudo dhe janë shumë tundues, por bëni kujdes, informohuni para se t’i blini sepse ndonjëherë të blerit lirë kushton më shumë sesa paratë.

Buzëkuqët në shumicën e rasteve përbmajnë përbërësit e mëposhtëm: vaj recini, lanolinë, parafinë, dyll blete, vazelinë, pigmente dhe ngjyrues. Buzëkuqët që kushtojnë lirë shiten kudo dhe janë shumë tundues, por bëni kujdes, informohuni para se t’i blini sepse ndonjëherë të blerit lirë kushton më shumë sesa paratë.

Cmimi i ulët do të thotë zakonisht cilësi e ulët. Buzëkuqët me cilësi të ulët nuk rrinë ngjitur siç duhet në buzë, dhe arsyeja e kësaj qëndron tek përbërësit e lirë të përdorur, të cilët nuk krijojnë kohezion me njëri-tjetrin. Buzëkuqët e lirë janë ose shumë të lëngshëm, ose shumë të thatë. Në rastin e parë prodhuesit kanë përdorur tepër vaj recini dhe vazelinë, kurse në rastin e dytë kanë përdorur tepër parafinë. Në të dyja rastet buzëkuqi nuk është i qëndrueshëm dhe largohet lehtë nga buza. Kurse ngjyruesit janë aq të fortë dhe të qëndrueshëm sa lënë njolla në buzë, edhe pasi buzëkuqi është zhdukur.

Rreziqet kryesore te buzkuqët e lirë janë ngjyruesit dhe pigmentet, sepse origjina e tyre është larg produkteve organike. Gjithashtu ekziston një rrezik i reaksionit alergjik apo efekti toksik. Një mënyrë për të treguar nëse një buzëkuq është i mirë apo jo, është të provohet cilësia e tij. (Kjo vlen dhe për produktet e tjera kozmetike gjithashtu). Cilësia është një nocion kolektiv i cili përfshin disa karakteristika të produktit: qëndrueshmëria, dendësia, viskoziteti dhe lehtësia në përdorim.24.07.2013

Burimi: Ikubavatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi